42 Yıllık Tecrübe

Alüminyum

aluminyum-kullanımıAlüminyum, yer kabuğunda bulunan en zengin üçüncü metaldir

Kullanım çeşitliliği söz konusu olduğunda başka hiçbir metal Alüminyum ile karşılaştırılamaz. Alüminyumun pek bilinmiyen bir çok kullanım şekili vardır. Örneğin alüminyum’un cam üretiminde kullanıldığını biliyor muydunuz?

 

Alüminyum’un popülerliği endüstride git gide artmaktadır. Buna neden olacak bir çok özelliği olan alüminyum,

  • Hafif
  • Güçlü
  • Korozyona dayanıklı
  • Mukavemeti yüksek
  • Yumuşak
  • Yeniden işlenebilir
  • İletken
  • Kokusuzdur

Alüminyum teorik olarak doğal özelliklerini kaybetmeden % 100 geri dönüştürülebilir. Hurda alüminyumun geri dönüşümünde %5 kadar enerji maliyetine dönüşürken%95lik kısım yeni alüminyum üretmek için kullanılır.

Alüminyumun en yaygın kullanım alanları

 

TAŞIMACILIK

 

Taşıma sırasında alüminyum, ağırlık oranına karşı rakipsiz faydası nedeniyle kullanılır. Hafifliği, aracın hareket ettirilmesi için daha az güç kullanılması, daha fazla yakıt verimliliğine yol açması anlamına gelir. Alüminyum en güçlü metal olmasa da, diğer metallerle alaşımlanması, gücünü artırmaya yardımcı olur. Korozyon direnci, ağır ve pahalı korozyon önleyici kaplamalara gerek kalmadan kullanılması ise, bir başka avantajdır.

 

Otomobil endüstrisi halen çelik üzerine yoğunlaşırken, yakıt verimliliğini artırmak ve CO2 emisyonlarını azaltmak için alüminyumun kullanılması fikri , söz konusu metalin daha bir alana yayılmasına yol açtı. Uzmanlar, bir arabanın ortalama alüminyum içeriğinin 2025 yılına kadar% 60 oranında artacağını öngörüyorlar.

 

Japonya’daki Shinkansen ve Şangay’daki Maglev gibi yüksek hızlı demiryolu sistemleri de alüminyum kullanıyor. Tasarımcıların, trenlerin ağırlığını azaltmasına, sürtünme direncini azaltmasına olanak tanıdığı için sıklıkla tercih ediliyor.

 

HAVACILIK

Hafif, güçlü ve esnek olması nedeniyle  Alüminyum, uçaklar için ideal olduğu için “kanatlı metal” olarak da bilinir. Aslında, uçaklar henüz icat edilmeden Zeplin çerçevelerinde de alüminyum kullanılırdı. Günümüzde, modern uçaklarda, gövdeden kokpit aletlerine kadar alüminyum alaşımları kullanılmaktadır. Hatta uzay mekiği gibi uzay araçlarının parçalarındaki alüminyum alaşımları % 50 ila% 90′ arasındadır.

 

İNŞAAT

Alüminyum kullanılarak yapılmış binalar, alüminyumun korozyona direnci nedeniyle hemen hemen bakım gerektirmez. Alüminyum da termal olarak verimli olup, evleri kışın ılık, yazın serin tutar. Alüminyumun hoş bir tasarıma sahip olduğunu da düşünürsek, eğilebilir, kesilebilir ve istenen herhangi bir şekle göre kaynak yapılabilen bu metal , mimarlara ahşap, plastik veya çelikten imal edilmesi imkansız binalar yaratmak için sınırsız özgürlük sağlar.

 

Alüminyumun yaygın olarak kullanıldığı ilk bina 1931’de inşa edilen New York’taki Empire State Binasıydı. Bugün, alüminyum düzenli olarak yüksek katlı binalar ve köprüler inşasında kullanılmaktadır. Daha hafif alüminyum malzemesi ile çalışmak  inşaatın daha kolay, daha hızlı olmasını sağlar. Ayrıca diğer masrafları azaltmaya da yardımcı olur. Çelikten imal edilen bir bina, ilave ağırlık nedeniyle inşaat maliyetlerini artıracak daha fazla kaynaklara ihtiyaç duyar.

Alüminyumdan yapılmış dikkate değer modern binalar, Çin Merkez Bankası’nın Hong Kong’daki merkezi ve Zaha Hadid’in Londra’daki Londra Suetik Merkezi’dir.

 

ELEKTRİK

Bakırın elektriksel iletkenliğinin sadece% 63’ü olmasına rağmen alüminyumun düşük yoğunluğu, uzun mesafeli elektrik hatları için en iyi seçenek haline getiriyor. Bakır kullanıldığında, destek yapılarının daha ağır, daha fazla kullanılması zorunluluğu ve pahalo olması bakırın kullanım alanını azaltmaktadır. Alüminyum da bakırdan daha esnektir, bu da tellerin daha kolay bir şekilde üretilmesini sağlar. Son olarak, korozyon direnci tellerin yıpratıcı hava koşullarından korunmasına yardımcı olur.

Elektrik hatları ve kablolara ek olarak, alüminyum, motorlar, aletler ve güç sistemleri için de kullanılır. Televizyon antenleri ve uydu antenleri, hatta bazı LED ampuller alüminyumdan yapılmıştır.

 

TÜKETİCİ ÜRÜNLERİ

Alüminyumun şık görümümü, tüketim mallarında sıklıkla kullanılmasının nedenlerindendir.

Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve düz ekran TV’ler giderek artan miktarda alüminyum ile üretilmektedir. Görünümü, modern teknoloji cihazlarını şık ve sofistike gösterirken hafif ve dayanıklı hale getirir. Tüketici ürünlerinde, Plastik ve çelik bileşenler yerine alüminyum sıklıkla kullanılmaktadır. Daha sıkı ve sert olan, plastikten daha kolay işlem yapılaebilmes ve çeliğe oranla daha hafif olması sebebiyle endüstrinin tercih ettiği bir metaldir. Ayrıca, elektronik cihazların aşırı ısınmasını önleyerek, ısının hızlı bir şekilde dağılmasına izin verir. Alüminyum soğutucu profilleri ile ilgili makalemiz

İç mimarlar şekillendirmesi kolay ve güzel görünmesi nedeniyle alüminyumu sıklıkla kullanmaktalar. Alüminyumdan yapılan mobilyalar arasında masa, sandalye, lambalar, resim çerçeveleri ve dekoratif paneller bulunur.

Elbette ki mutfaklardaki folyo, alüminyumdan yapıldığı gibi, çoğunlukla alüminyumdan yapılmış tencere ve kızartma tavaları da kullanılmaktadır. Bu Alüminyum ürünleri iyi ısı iletir, toksik değildir, paslanmaya karşı dirençlidir ve temizlenmesi kolaydır.

Alüminyum kutular yiyecek ve içecek paketlemek için kullanılır. Coca-Cola geri dönüşüm ve Pepsi, 1967’den beri alüminyum teneke kutuları kullanmaktadır.

Üretimimiz ve ihtiyac duyduğunuz ürünler ile ilgili satış ofisimiz ve İstanbul Bayrampaşa Tekirdağ Velimeşe fabrikamız sizlere yardımcı olmak için hazır dilerseniz iletişim formundan bize yazabilirsiniz