42 Yıllık Tecrübe

Alüminyum

ALÜMİNYUM (ALUMİNYUM) HAKKINDA


Alüminyum yerkabuğunda demirden sonra bulunan en bol metaldir.Doğada genellikle Boksit cevheri halinde bulunur,Oksidasyona karşı çok iyi dirence sahiptir,bu üstün direnci sayesinde Endüstrinin pek çok kolunda Milyonlarca farklı ürün yapımında kullanılmaktadır.Alüminyum hafiflik,yüksek dayanım,yüzey kaplamadan (Eloksal ve Boya)sonra görselik ve kolay tasarım yapımından dolayı yaşamımızın her alanına yayılmıştır.

ALÜMİNYUM ÜRETİMİ

  • Birincisi yerkabuğunda bulunan Boksitten elde edilen yöntem Alüminyum elektroliz yöntemi ile yapılır,bu yöntemde alüminyum oksit,ergimiş kriyolit içinde eritilir ve daha sonra saf metal elde edilir.

Bu yöntemde rediksiyon hücrelerinin sıcaklığı yaklaşık 950 ile 980 C  civarında olur.

  • İkincisi ise Alüminyumun hurdalardan geri kazanımıdır,geri kazanım işlemi basitçe alüminyum metalin tekrar eritilmesi esasına dayanır.Bu yöntem en ekonomik yöntemdir ve yaklaşık % 5 civarında bir fire ile üretim gerçekleşir.Maliyetide Boksitten elde edilen Alüminyumun % 5 ine yaklaşık tekamül eder.

 

AlÜMİNYUMUN TARİHÇESİ

Alman Friedrich Wöhler’in 1827 de  ilk kişi olarak bilinse

de ,o tarihten iki sene önce  Danimarkalı fizikçi ve kimyacı olan Christian Qersted tarafından saf olmayan bir formda üretilmiştir.

1846 da Fransız Henri Saint- Claire Deville  wöhler’in pahalı olan metodu Potasyum yerine Sodyum kullanarak geliştirmiştir.

1886 da Amerikalı Charles Martin Hall elektrolitik işlemle elde edilmesini bulmuş,aynı yıl Hall’ un bu buluşundan habersiz Fransız Paul Heroult da avrupada aynı tekniği geliştirmiş,bu nedenden dolayı

Bütün dünyada  iki bilim adamının Hall – Heroult işlemi temel yöntem olarak anılıp  kullanılıyor.

ALÜMİNYUM ve ÇEVRE

Alüminyum dünyamızda sonsuz geri dönüşüme sahip olduğu için ve geri dönüşümünde kalite kaybı olmadığı % 100 geri dönüştürülebilir olduğu anlamına gelir.Uzun ömürlü ,düşük bakım ,iyi geri dönüştürülebilirlik ve düşük ağırlık (taşıma ) gibi sebeplerden dolayı Alüminyum son derece ekolojik denge oluşturmaktadır çevreye.