46 Yıllık Tecrübe

Aradığınız profil kodu ya da anahtar kelimeyi girerek alüminyum profil araması yapın

Alüminyum Eloksal

Aylık 1.000 T kapasiteli eloksal tesisimizde 8 metre boyda Mat, Parlak ve Renkli profiller, alüminyum eloksal yapılmaktadır.

Türkiye´de ilk olarak 6 metre boyda profiller Elektrolitik olarak parlatılmaktadır.

Son yıllarda alüminyum Türkiye de ve dünyada oldukça talep edilen bir metal haline gelmiştir. Alüminyum en genç metal olmasına karşın endüstride ve günlük yaşantımızda çokça karşılaştığımız ve aynı zamanda önemli yer tutan bir metaldir. Tabi ki de bunun en önemli sebeplerinden biri hafif olmasıdır. Demirin özgül ağırlığı 7.87 gr/m3 iken Alüminyumun özgül ağırlığı ise sadece 2.69 g/m3 tür. Aynı zamanda iletkenlik katsayısı Bakırın 0,0173 iken, Alüminyumun 0,0265 tir yani bakıra göre daha iletkendir.Tercih edilmesinin başka bir sebebi sağlam olması. Alüminyuma alaşım ve ısıl işlem uygulandıktan sonra yüksek mekanik dayanım değerlerine ulaşıyor. Yüksek mekanik dayanıma karşın hala hafif olması tercih ve talep sebebinin neden olduğunu ispatlıyor.

Eloksal işlemi alüminyum ile bütünleşmiş bir uygulama diyebiliriz. Sebebi alüminyum korozif ortamlarda direnci çok iyi değildir. Aynı zamanda sıcaklığa karşıda çok dayanıklılık gösteremez, bu yüzden eloksal işlemi yapılır. Eloksal,  alüminyuma özel kaplama yapma işlemi ya da elektroliz işlemi diye söyleyebiliriz. Eloksal işlemi elektroliz diye tanımlanan bir işlemdir yani elektrik akımı ile alüminyuma oksit bir tabaka ile kaplama yapma işlemidir.(Al2 O3) Bu tabakayı oluştuktan sonra gözenekli bir hal oluşur daha sonra renk işlemi uyguladıktan sonra gözenekler kapanır. Özel, sağlam ve iyi görünen bir kaplama elde etmiş oluruz. İsteğe göre 10 ile 20 mikron arası kaplama kalınlığı yapa biliriz. 20 mikronlu eloksallar inşaatlarda dış cephede kullanılmaktadır. Alüminyumlar eskisi gibi sadece gri renk olmazlar, isteğe bağlı olarak multicolor sistemi ile istenilen renkler elde edile biliyor.

Alüminyumun özellik olarak hafif, sağlam ve özel kaplamalar ile dış etkenlere karşı etkilenmeyen bir metal olarak gelecekte, teknolojinin gelişmesiyle de günlük hayatımızda ve endüstride çokça görülecek bir metal olması kaçınılmaz.

 

Kimya mühendisi
Yunus GÖRGÜLÜ

Eloksal Tesisi
Eloksal Tesisi
Eloksal Tesisi
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal
Alüminyum Eloksal